Z Markétina deníčku: Jak na networking, když jste začátečnice

Markéta

Každému je jasné, že když chce podnikat, musí o sobě dát vědět. A protože nejlepší reklama je osobní doporučení, je občas dobré vyrazit na nějaký networking, ať je to veletrh, oborová konference nebo akce zaměřená čistě na propojování a navazování nových kontaktů. 

„To jsem ještě nikdy nedělala, to mi určitě půjde.“ - Pipi Dlouhá punčocha

Proč se networkingu často bojíme?

Při té představě vám možná jako mně naskočí husí kůže. Vidina sálu plného cizích lidí nahání strach. Co tam budu dělat? S kým se budu bavit, když nikoho neznám? Co mám říkat? Jak někoho oslovit, aby to nebylo trapné? 

Mozek při samotném pomyšlení na konferenci nebo veletrh vyprodukuje spousty otázek, obav a pochybností. Jak se jich zbavit a nestát v cestě vlastnímu úspěchu?

Strach většinou nepochází z událostí samých, ale z toho, jak o těch událostech přemýšlíme. Když se dopředu koupeme v pocitech trapnosti a studu, jak se v duchu vidíme nesouvisle koktat a mluvit hloupě a nudně, máme chuť všechno vzdát a radši zůstat doma.

Ale víte co? Ono se to dá naučit. I networking je prostě dovednost. Když budete první akci brát jako trénink, snáz si odpustíte, že jste nebyly perfektní. A příště už to půjde skoro samo.

Příprava je polovina úspěchu

Proto vám nabízím pár podnětů, které se mi osvědčily.

🌷 Příprava je polovina úspěchu. Zjistěte si, kdy a kdo přednáší, a nastavte si upozornění, ať zajímavé příspěvky neprošvihnete třeba stáním ve frontě na kávu.

🌷 Některé akce nabízejí aplikaci, kde si můžete založit profil, který se bude zobrazovat ostatním účastníkům. Vyplňte si ho a přidejte i fotku, ať v záplavě anonymních profilů vyniknete. V aplikaci máte nejen program a seznam řečníků, ale i seznam účastníků i s kontakty. Předem si můžete vytipovat, s kým se chcete potkat, a domluvit si schůzku nebo zahájit online konverzaci.

🌷 Nacvičte si elevator pitch – krátké představení, kdo jste, co děláte a proč jste tady. Klidně si řeč napište předem a vypilujte, ať je stručná, ale výstižná. A pak se ji naučte nazpaměť, ať ji při představování vysypete z rukávu.

🌷 Připravte si vizitky a mějte je po ruce, ať je nemusíte lovit v kabelce. Nebo si vygenerujte QR kód svého profilu na LinkedIn a udělejte si z něj obrazovku v mobilu. Při žádosti o propojení stačí nastavit telefon.

🌷 Na vizitky, které sesbíráte, si připište poznámku, kdo vám je dal, ať si propojíte jméno a tvář. 

🌷 Jména. Nepamatuju si je, často je přeslechnu hned při představování. Drobný hack je alespoň zopakovat křestní jméno. „Těší mě, Lenko.“ Snáz to utkví v hlavě.

🌷 Využijte program naplno. Zaregistrujte se na konzultaci nebo workshop. Poznáte lídry v oboru a můžete navázat hlubší kontakty než při běžném povídání v předsálí.

Co si nezapomenout?

🌻 Mějte u sebe pudřenku, rtěnku, parfém, zubní nit, prostě všechno potřebné, abyste se cítily komfortně a příjemně. Zvolte boty, v kterých vydržíte celý den, i když je dress code smart casual. Miluju svoje lodičky na jehlách, ale po dvou hodinách mě v nich začínají bolet nohy. Je fajn mít balerínky, do kterých se můžu přezout. Outfit by měl vydržet jízdu autem na akci, postávání i posedávání přes den, občerstvení na stojáka, když je málo stolů. Vrstvěte. Počítejte s tím, že v sále může být horko, nebo tam naopak fouká studená klimatizace. Na cestu domů si beru do auta volné textilní baleríny, které už dávno nejsou repre, ale než sednu za volant, přezuju se do nich jako do bačkor. Po celém dni na nohou je to fakt úleva.

🌻 Ice-breaker. Slyšela jsem doporučení přijít na konferenci v tričku se zajímavým obrázkem nebo nápisem. Lidi to zaujme, zeptají se vás a přirozeně zahájí konverzaci. Trička s potiskem nenosím, ale osvědčila se mi brož na šaty. Pochválilo mi ji hned několik žen.

🌻 Vezměte si notebook, tablet nebo sešit na poznámky. Čeká vás den plný informací a inspirace a byla by škoda přijít o nápady, které vám určitě přijdou.

Bavte se

🌹 Užijte si nabídku sponzorů. Někdo nabízí bezplatné konzultace, slevy a vouchery, někde můžete ochutnat různé dobroty, vyzkoušet kosmetiku, dát se nalíčit. Hravé povahy můžou zkusit vyhrát ceny v soutěži nebo na kole štěstí. PwC rozdával účastnicím workshopů roztomilé kytičky.

🌹 Nezapomeňte se vyfotit. S novými známými, pro zachycení atmosféry, když vás něco zaujme. Na velkých akcích bývá přímo fotostěna. A sdílejte. Přišly jste se taky zviditelnit, ne?

A co po návratu domů?

🌼 Zpracujte dojmy, propojte se s novými kontakty, napište pochvalné hodnocení řečníkům nebo pořadatelům. 

🌼 Napište příspěvky na své sociální sítě, ať svět vidí, že jste zase o něco chytřejší.

🌼 Nové nápady, poznatky nebo impulzy rozpracujte a uveďte do praxe. 

🌼 Udělejte si vlastní zhodnocení. Pochvalte se za to, co se vám povedlo, i kdyby to byl jen fakt, že jste se akce zúčastnily. Podívejte se, co vám fungovalo, a co by příště šlo udělat jinak.

A těšte se na další akci. Půjde vám zase o kousek líp než ta poslední.